Słońce - przyjaciel czy wróg?

Słońce - przyjaciel czy wróg?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest jednym z zakresów ze światła słonecznego. Ma ono zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka. Jest to uzależnione od czasu i częstotliwości ekspozycji na słońce. Ważnym elementem jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz właściwa pielęgnacja skóry - zarówno podczas „kąpieli” słonecznych, jak i po.

Promieniowanie UV jest promieniowaniem elektromagnetycznym niewidocznym gołym okiem dla człowieka. Możemy wyróżnić dwa jego rodzaje: UVA i UVB.

UVA stanowi ok. 95 proc. promieniowania słonecznego. Jego poziom w powietrzu jest stały, co w praktyce oznacza, że nie zmienia się ono pod wpływem pory roku czy zachmurzenia. Promieniowanie to silnie oddziałuje na skórę, przenikając do jej najgłębszych warstw. Co ciekawe, promieniowanie UVA w wysokim natężeniu emitowane jest w solariach. UVB z kolei stanowi ok. 5 proc. promieniowania słonecznego, a jego natężenie najsilniejsze jest w okresie letnio-wiosennym. To właśnie ten typ promieniowania odpowiada za brązowy kolor skóry, oparzenia, a także choroby nowotworowe.

Promieniowanie słoneczne wiąże się z wieloma zagrożeniami dla człowieka. Należy podkreślić, że zagrożenia te wynikają z nierozsądnej i nadmiernej ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV niesie przecież za sobą wiele pozytywnych aspektów: pozytywnie wpływa na nasz nastrój, poprawia samopoczucie, a także przyjemnie rozgrzewa ciało. Oprócz tego udowodnionym naukowo, pozytywnym efektem oddziaływania promieniowania słonecznego jest synteza witaminy D3, która odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wchłaniania wapnia. Ponadto, witamina ta zwiększa poziom wchłaniania jelitowego, a także stymuluje tworzenie i mineralizację kości.

Najbardziej dotkliwym negatywnym skutkiem promieniowania UV jest oparzenie słoneczne, za które odpowiada w głównej mierze promieniowanie UVB. Najintensywniejsze jego działanie odczuwalne jest 12-24 h po ekspozycji na słońce. Wśród negatywnych skutków oddziaływania promieniowania UV można wymienić także fotostarzenie skóry, które skutkuje powstawaniem zmarszczek i utratą jędrności skóry. Najpoważniejszym efektem nadmiernej ekspozycji na słońce są zmiany skórne. Mowa tu głównie o czerniaku, plamach starczych, rogowaceniu słonecznym i immunosupresji.

Podsumowując, aby stosować skuteczne metody fotoprotekcji należy właściwie chronić skórę w trakcie, jak i po opalaniu, a także sprawdzać oznaczenie SPF na opakowaniach produktów. SPF to wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), która określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego kremu. Filtr idealny to taki, który wychwytuje obydwa wspomniane rodzaje promieniowania i jest wodoodporny.

Słońce to zbawienny dar natury. Musimy jednak pamiętać, byśmy korzystali z niego rozsądnie i z umiarem. Dla zachowania odpowiedniego poziomu Witaminy D3 oraz świetnego nastroju wystarczy kilkanaście minut ekspozycji na słońce. Spędzanie długich, plażowych godzin na słońcu jest kuszące…ale szkodliwe. Nie narażajmy się! Zdrowie jest najważniejsze – mówi Dorota Waszczyk, Dyrektor ds. Rozwoju Perfect Coll. – Używanie odpowiedniej, rozsądnie dobranej ochrony przeciwsłonecznej to absolutna podstawa i konieczność – dodaje.

Firma Perfect Coll proponuje szereg kosmetycznych rozwiązań w ochronie oraz pielęgnacji skóry przed złym wpływem promieniowania słonecznego. Pierwszym z nich jest aloesowa ochrona przeciwsłoneczna.

Aloesowa ochrona przeciwsłoneczna firmy Perfect Coll chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Są to filtry mineralnie, SPF które wychwytują prawie 90,2 procent promieniowania. O co chodzi z filtrami mineralnymi?  Zawierają związki naturalne, jak tlenek tytanu oraz tlenek żelaza  oraz związki roślinne. Warstwa ta działa jak lustro i powoduje, że promieniowanie słoneczne nie przenika. Kosmetyki zawierają również elementy pielęgnacyjne: aloes, oliwę i wyciąg z pszenicy.

Dodatkowa rada: w okresie letnim w celu odpowiedniego nawilżenia skóry oraz produkcji włókien kolagenowych stosujemy również kolagen rybi firmy Perfect Coll!

  • No video selected.