6.png
testy.jpg
1.png
2.png
Kremy do twarzy TEST
4.png
5.png
7.png
Krem_Hanukkah.png
KremHanukkah.png
Sephora-Dzien-Matki.png
previous arrow
next arrow
6.png
testy.jpg
1.png
2.png
Kremy do twarzy TEST
4.png
5.png
7.png
Krem_Hanukkah.png
KremHanukkah.png
Sephora-Dzien-Matki.png
previous arrow
next arrow
Shadow

Peelingi chemiczne - zmarszczki

Peelingi chemiczne - zmarszczki

Warto wiedzieć! Część 4. wykładu Dr n. med. Marii Noszczyk o peelingach chemicznych.

Istota zastosowania peelingów w przypadku skóry dojrzałej

Z wiekiem skóra złuszcza się coraz wolniej, gdyż osłabieniu ulegają naturalne procesy regeneracyjne. Cera traci blask, staje się bardziej szara i ziemista a także sucha i szorstka w dotyku, gdyż naskórek pokrywa się najróżniejszymi zrogowaceniami, plamami i zmianami. Pogrubiona warstwa zrogowaciała naskórka jest sucha i mało gładka i szybciej uwidaczniają się na niej zmarszczki. Dodatkowo gorzej załamuje światło, co jeszcze bardziej podkreśla i pogłębia nawet najdrobniejszą nierówność powierzchni. Wolniejsze tempo odnowy komórkowej oznacza też szereg zakłóceń metabolicznych w naskórku i skórze. Wolniej odtwarza się bariera ochronna naskórka, skóra łatwiej traci wodę i gorzej broni się przed wpływem zewnętrznych czynników uszkadzających. W skórze właściwej wolniej odbudowują się wszystkie struktury odpowiedzialne za jej gęstości napięcie.

 

Jakie korzyści może przynieść stosowanie peelingów?

Powierzchniowe peelingi, do stosowania codziennego pełnią dwa zadania. Przede wszystkim, peelingi z naskórka usuwają warstwę zrogowaciałą, dzięki czemu cera nabiera blasku, wygładza się. Złuszczenie martwych warstw powierzchniowych przyspiesza odnowę młodego naskórka i jednocześnie normalizuje kluczowe dla zdrowia skóry dojrzewanie komórek. Lepiej odtwarza się bariera ochronna i powstaje więcej naturalnego czynnika nawilżającego. Skóra staje się bardziej nawilżona i elastyczna. Spłyceniu ulegają drobne zmarszczki linijne, wynikające z kruchości i odwodnienia naskórka. Systematycznie stosowane peelingi powierzchniowe przyspieszają także procesy odnowy w skórze właściwej, co decyduje o napięciu i gęstości skóry.

Drugie zadanie peelingów w codziennej pielęgnacji polega na ułatwianiu wchłaniania i skuteczności innych kosmetyków stosowanych na co dzień. Peelingi to jedna z lepszych metod wspomagania transportu przeznaskórkowego, czyli coś podobnego do mezoterapii bezigłowej. Przez okres paru godzin po peelingu każdy aplikowany na skórę kosmetyk łatwiej wnika w głąb naskórka. Aktywne składniki kosmetyków pielęgnacyjnych mogą dzięki temu działać głębiej i wydajniej.

 

Istota połączenia kwasów ze składnikami aktywnymi w peelingach dla cery dojrzałej

W przypadku skóry dojrzałej istotne jest oddziaływanie na głębsze warstwy skóry właściwej. Zmiany w obrębie tej tkanki przyczyniają się do uwidaczniania się różnych objawów związanych ze starzeniem grawitacyjnym. Skóra traci jędrność na skutek zubożenia struktury włókien podporowych, które nie odbudowują się tak intensywnie jak u młodej osoby. Jak wiadomo, włókien tych nie da się dostarczyć skórze wraz z kosmetykiem. Można jedynie stymulować ich produkcję poprzez oddziaływanie na fibroblasty czyli komórki skóry zlokalizowane pod warstwą naskórka. Taką rolę w nowoczesnych kosmetykach pełnią peptydy, będące syntetycznie otrzymywanymi składnikami biomimetycznymi, czyli naśladującymi działanie naturalnych substancji organizmu. W połączeniu z łagodnymi kwasami owocowymi peptyd ma możliwość oddziaływania na głębiej położone struktury skóry i aktywuje procesy odnowy komórkowej.

 

Przeprowadzenie peelingu dla skóry dojrzałej w warunkach domowych

W przypadku skóry normalnej, z tendencją do wrażliwej i suchej (najczęstszy typ skóry dojrzałej), kurację należy przeprowadzać obserwując reakcję skóry. Peeling nakładamy zawsze na skórę umytą i po demakijażu. Parę kropel peelingu należy delikatnie wetrzeć w skórę twarzy omijając okolicę oczu. Po wchłonięciu peelingu na skórę nakłada się krem pielęgnacyjny dostosowany do rodzaju cery. Zwykle kurację rozpoczyna się od „przygotowania” skóry, czyli 1-2 tygodniowego okresu stosowania peelingu co drugi wieczór. W przypadku wystąpienia podrażnień, które na ogół nie świadczą o alergii ale są naturalną reakcją skóry na peeling, preparat należy nakładać co 3-4 wieczór.

Można także nie zmniejszać częstotliwości aplikacji i wydłużyć czas pomiędzy umyciem skóry a aplikacją tak, aby odtworzyła się naturalna bariera skórna.

Jeżeli, po okresie dwóch tygodni nie pojawiają się żadne cechy świadczące o silniejszym działaniu peelingu i nie doszło do podrażnienia skóry, peeling można aplikować nawet co wieczór, przez okres około 3 - 4 tygodni. Po okresie całej kuracji (4 - 6 tygodni) do peelingu można wracać stosując go 1-2 razy tygodniowo, łącznie aż do 12 tygodni. Kurację, w zależności od cery można powtarzać 2-3 razy w roku. Częstsze kuracje są najbardziej celowe w przypadku skóry mieszanej i z łojotokiem oraz z cechami fotostarzenia (głębokie zmarszczki, utrata elastyczności skóry, plamy przebarwieniowe).

Dr n. med. Maria Noszczyk

Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

 

Przeczytaj część 1. wykładu "Peelingi chemiczne - rola i działanie"

Przeczytaj część 2 wykładu: "Peelingi chemiczne - wskazania i przeciwwskazania do stosowania"

Przeczytaj część 3 wykładu: "Peelingi chemiczne - przebarwienia"

Przeczytaj część 5 wykładu: "Peelingi chemiczne - trądzik"

 

  • No video selected.