6.png
testy.jpg
1.png
2.png
Kremy do twarzy TEST
4.png
5.png
7.png
Krem_Hanukkah.png
KremHanukkah.png
Sephora-Dzien-Matki.png
previous arrow
next arrow
6.png
testy.jpg
1.png
2.png
Kremy do twarzy TEST
4.png
5.png
7.png
Krem_Hanukkah.png
KremHanukkah.png
Sephora-Dzien-Matki.png
previous arrow
next arrow
Shadow

Peelingi chemiczne - przebarwienia

Peelingi chemiczne - przebarwienia

Warto wiedzieć! Część 3. wykładu Dr n. med. Marii Noszczyk o peelingach chemicznych.

Przebarwienia tworzą się w wyniku zaburzeń wytwarzania barwnika i jego nadmiernego oraz nierównomiernego gromadzenia się w skórze. W większości przypadków czynnikiem prowokującym te zmiany jest słońce. Dużą rolę mają także nasze predyspozycje i skłonności, gdyż u jednych osób w podobnych warunkach skóra opala się równomiernie u innych łatwo tworzą się najróżniejsze piegi i przebarwienia. Najbardziej powszechne przebarwienia to najróżniejsze piegi i plamki posłoneczne oraz przebarwienia nazywane ostudą (melasma), powstające u młodych kobiet na twarzy i czasem szyi. Ostuda powstaje głównie u kobiet, gdyż czynnikiem sprzyjającym ich powstawanie są żeńskie hormony. Często pojawia się w okresie przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej i ciąży, ale nie tylko. Coraz częściej, przebarwienia te obserwuje się u kobiet bez wyraźnie określonej przyczyny i zmiany w życiu lub stanie zdrowia.

 

Istota zastosowania peelingów w pielęgnacji skóry z przebarwieniami

Ostuda, a także niektóre plamki posłoneczne mogą ulec rozjaśnieniu samoistnie w ciągu jesieni i mało słonecznej zimy. Jeżeli tak się nie dzieje, w wielu przypadkach aby się ich pozbyć mogą wystarczyć właściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

W wielu przypadkach ostuda i wiele plam posłonecznych zlokalizowanych jest dość płytko w naskórku i nie trzeba bardzo agresywnych metod, aby się ich pozbyć. Wystarczy do nich dotrzeć z wybielającą kuracją, na którą zawsze powinny się składać dwie grupy terapeutycznych składników.

Pierwsza grupa to składniki złuszczające. Pełnią one podwójną rolę. Intensyfikują złuszczanie przyspieszając usuwanie nagromadzonego w naskórku barwnika. Częste stosowanie peelingu pomaga dotrzeć do głębszych warstw naskórka, gdzie naturalne procesy złuszczania mogą okazać się zbyt wolne na samoistne usunięcie przebarwienia. Złuszczające działanie peelingu to ułatwianie wnikania i działania innych aktywnych składników, które są równie ważne w procesie usuwania przebarwień, jak substancje złuszczające.

 

Istota połączenia kwasów ze składnikami aktywnymi – wybielającymi i przeciwzapalnymi

Druga grupa składników niezbędnych w procesie usuwania przebarwień to składniki wybielające charakteryzujące się działaniem na procesy wytwarzania i rozprzestrzeniania się barwnika. Jest to bardzo ważne gdyż raz podrażnione komórki barwnikowe przez długi czas pracują „na podwyższonych obrotach” i samo usunięcie nagromadzonego barwnika jest niewystarczające dla osiągnięcia oczekiwanego efektu. Długotrwale podwyższona synteza melaniny jest także powodem nawracania usuniętych już przebarwień, nawet jeżeli zastosowano w tym celu profesjonalne metody w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Według niektórych obserwacji, niezależnie od obranej metody wybielania, przebarwienia w ostudzie, wracają nawet u 80 proc. kobiet! Istota działania składników i mieszanek wybielających polega na ich hamującym działaniu na syntezę barwnika w komórce barwnikowej, lub na hamowaniu transportu barwnika do skóry i naskórka. Barwnik nie powstaje w nadmiarze lub nie wydostaje się poza komórkę i nie staje się dzięki temu widoczny dla oka w postaci nieestetycznego przebarwienia. Ważne jest również zastosowanie w peelingach dla skóry z przebarwieniami składników o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Działanie przeciwzapalne to istotny element wybielania zarówno na etapie pierwotnego powstawania przebarwień jak i w sytuacji nawrotów. Dzięki temu ograniczona zostaje uszkadzająca aktywność wolnych rodników, powstających w czasie ekspozycji słonecznej i w innych sytuacjach prowadzących do uwrażliwienia melanocytów. Działanie przeciwzapalne istotnie przyczynia się do ograniczenia wielu procesów związanych z powstawaniem plam przebarwieniowych.

 

Przeprowadzenie peelingu dla skóry z przebarwieniami krok po kroku

Peeling zawsze wykonuje się wieczorem, na wcześniej umytą i zdemakijażowaną skórę. Częstość stosowania peelingu powinna być uzależniona od rodzaju cery. W przypadku osób z cerą przetłuszczającą się peeling można wykonywać częściej. Jeżeli jest dobrze tolerowany, to znaczy skóra nie piecze i nie zaczerwienia się, może być stosowany codziennie. Taką częstotliwość można utrzymać przez okres trwania kuracji około 12 tygodni. Po tym czasie peeling stosuje się nadal ale rzadziej, zwykle co drugi, potem co trzeci dzień. W przypadku skóry wrażliwej i suchej skórę do peelingu należy „przyzwyczaić”. Początkowo stosuje się go 1-2 razy tygodniowo, z czasem częściej (3-4 razy w tygodniu). Jeżeli skóra na początku nie toleruje peelingu - zaczerwienia się, piecze i szczypie to nie znaczy że jesteśmy na niego uczuleni. To normalna reakcja podrażnieniowa, która może wystąpić u każdego i nie jest trwała. Aby „przyzwyczaić” skórę do drażniącej substancji, na początku stosuje się ją rzadziej, zawsze z kremem nawilżającym aplikowanym po peelingu. Jeżeli to nie pomaga, krem osłonowy należy na początku stosować przed peelingiem, lub odczekać 10-15 minut po umyciu skóry aby odtworzyła się naturalna substancja ochronna skóry. W przypadku skóry bardzo wrażliwej i suchej gdy peeling stosowany jest rzadko, kurację można przedłużyć do paru miesięcy. Kuracje można powtarzać, z przerwami wynikającymi z pory roku i czasu przebywania na słońcu. W przypadku przebarwień, kuracji zwykle nie stosuje w okresie lata to jest między czerwcem a sierpniem. W przypadku skóry bardzo wrażliwej na światło peeling należy odstawić wcześniej w okresie wiosny. Zimą należy zrobić przerwę w czasie wyjazdu na narty ze względu na intensywniejsze słońce na większej wysokości, a także ze względu na odbijanie się promieni od śniegu. Mroźna pogoda nie jest przeciwwskazaniem do stosowania peelingu.

 

Dr n. med. Maria Noszczyk

Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

Przeczytaj część 1. wykładu "Peelingi chemiczne - rola i działanie"

Przeczytaj część 2 wykładu: "Peelingi chemiczne - wskazania i przeciwwskazania do stosowania"

Przeczytaj część 4 wykładu: "Peelingi chemiczne - zmarszczki"

Przeczytaj część 5 wykładu: "Peelingi chemiczne - trądzik"

  • No video selected.