6.png
testy.jpg
1.png
2.png
Kremy do twarzy TEST
4.png
5.png
7.png
Krem_Hanukkah.png
KremHanukkah.png
Sephora-Dzien-Matki.png
previous arrow
next arrow
6.png
testy.jpg
1.png
2.png
Kremy do twarzy TEST
4.png
5.png
7.png
Krem_Hanukkah.png
KremHanukkah.png
Sephora-Dzien-Matki.png
previous arrow
next arrow
Shadow

Kwas glikolowy

Dowiedz się więcej o popularnym kwasie glikolowym. Jest skuteczny w walce ze zmarszczkami, w usuwaniu przebarwień i przyśpiesza odnowę komórkową.

Kwas glikolowy naturalnie występuje w trzcinie cukrowej. Znany jest już od 25 lat i stosuje się go jako preparat leczniczo-kosmetyczny. W kosmetyce stosuje się go w różnych stężeniach:

W stężeniu do 15%  kwas glikolowy działa nawilżająco. Niewidocznie dla oka działa złuszczająco na powierzchową warstwę rogową naskórka. Wspomaga odnowę i regenerację skóry właściwej poprzez pobudzanie aktywności fibroblastów.

W stężeniu 20%-35% oprócz działania nawilżającego i oczyszczającego skórę (np. trądzikową), daje efekt powierzchniowego peelingu.

Wysokie stężenia 50%-70% złuszczają naskórek i silnie pobudzają procesy regeneracje w skórze właściwej.

Wielokrotne stosowanie kwasu glikolowego ma bardzo korzystne działania na skórę właściwą prowadząc do zwiększenia jej grubości o około 25% bez wywoływania stanu zapalnego. Przy długotrwałym stosowaniu (6 miesięcy i dłużej) preparatów zawierających kwas glikolowy dochodzi do odbudowy włókien sprężystych i poprawy elastyczności skóry. Równolegle obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolischarydów, co prowadzi do spłycenia zmarszczek i długofalowej poprawy biologicznych i elastycznych właściwości skóry.

Zastosowanie kwasu glikolowego w peelingu:

 • Usuwanie przebarwień : (piegi, ostuda (melasma), plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne)
 • Przyspieszenie odnowy komórkowej.
 • Redukcja drobnych i głębszych zmarszczek - efekt odmłodzenia
 • Spłycenie blizn.
 • Zapobieganie starzeniu się skóry.
 • Zmiękczenie i wygładzenie skóry.
 • Nawilżenie skóry.
 • Poprawa barwy i faktury skóry.
 • Trądzik grudkowo-krostkowy, zaskórniki.
 • Suchość skóry w przebiegu zmian chorobowych.

     

Kwas glikolowy - jest najbezpieczniejszym, nowoczesnym specyfikiem służącym w terapii regeneracji skóry i leczeniu melasmy, jeżeli przestrzega się procedury jego aplikacji.

Skuteczność działania AHA zależne jest od:

 • rodzaju kwasu
 • stężenia
 • pH, biodostępność wolnych kwasów - (im niższe pH tym skuteczność większa)
 • postać - płyn, żel, zawiesina, krem
 • częstość stosowania
 • stan skóry przed stosowaniem/zabiegiem
 • podłoże w którym jest stosowane
 • czasu działania kwasu na skórę

Źródło: Bio-med.

Kwas glikolowy w badaniach:

 1. 1.Badanie skuteczności kombinacji retinolu, laktozy i kwasu glikolowego

Celem badania był test działania kombinacji retinolu, laktozy i kwasu glikolowego w zastosowaniu na powierzchnie fotouszkodzonej skóry. W badaniu wzięło udział 40 kobiet.

Krem zawierający retinol, laktozę i kwas glikolowy był stosowany po jednej stronie twarzy, a krem placebo po drugiej, dwa razy dziennie przez okres 12 tygodni. Badanie wykazało, że część twarzy na której stosowano składniki aktywne uległa znacznej poprawie w porównaniu z częścią traktowaną placebo. Wyniki wskazują, że zewnętrzne zastosowanie kombinacji retinolu, laktozy i kwasu glikolowego istotnie poprawia wygląd fotouszkodzonej skóry.

 1. 2.Porównanie skuteczności pilingów z kwasem glikolowym vs. Pochodne kwasu salicylowego.

W celu redukcji hiperpigmentacji i zmarszczek, jako dodatek do pilingów, używane są dwa najpopularniejsze składniki: α-hydroksy kwasy, takie jak kwas glikolowy oraz β-hydroksy kwasy, takie jak kwas kaprylo-salicylowy. Celem badania było porównanie skuteczności kwasu glikolowego (ang. glicolic acid - GA) z nowymi pochodnymi kwasu salicylowego (ang. capryloyl salicylic acid - LHA).

50 kobiet w wieku od 35 do 60 lat podzielono losowo na 2 grupy testujące działanie pilingu z LHA lub GA. Preparat był nakładany na połowę twarzy, co 2 tygodnie przez okres 12 tygodni. Stężenie preparatów było stopniowo zwiększane (5-10% kwasu LHA lub 20-50% GA), w zależności od rosnącej tolerancji na produkt, ocenianej przez dermatologa.

Z 44 osób, które brały udział w doświadczeniu do jego końca, znaczącą redukcję zmarszczek zaobserwowano u 41% kobiet stosujących peeling z LHA oraz u 30% kobiet stosujących peeling z GA. Redukcja hiperpigmentacji została zaobserwowana u 46% kobiet stosujących LHA oraz 34% stosujących GA. Peeling zawierający LHA wykazuje większą skuteczność w porównaniu do GA, jednakże różnica ta nie jest istotna statystycznie.
Zastosowanie pochodnej kwasu salicylowego (LHA) w peelingach w stężeniu od 5 do 10% jest bezpieczne oraz skuteczne w redukcji zmarszczek i hiperpigmentacji, w takim stopniu jak zastosowanie kwasu glikolowego (GA) w stężeniu 20-50%.

Źródło: innovia.pl

 • No video selected.